Moravský kras - Punkevní jeskyně, propast Machocha, lanovka a další

Moravský kras je nejznámější a nejlépe vyvinuté krasové území v České republice. Leží severně od Brna a od Penzionu malá farma se plynulou jízdou přesunete za 30 min na zpoplatněné parkoviště. V Moravském krasu je evidováno přes 1 100 jeskyní, z nichž pouze 5 jeskyní (Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko - šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek) je zpřístupněno veřejnosti. Celodenní rodinné dobrodružství si užijí zejména děti od věku 7 let.

Odkaz na web

Nejnavštěvovanějšími a nejoblíbenějšími jeskyněmi jsou Punkevní jeskyně s Propastí Macocha. Vstupte do podzemního světa, kde se tisíce let tvořila krasová krajina a prozkoumejte a ponořte se do fascinujícího světa stalaktitů a stalagmitů.

Suchá část vede krápníkovým prostorem až na dno světoznámé propasti Macocha. Na motorových člunech při plavbě po podzemní říčce Punkvě si užijete fascinující pohledy do všech koutů jeskyní.

Vášniví turisté mohou využít značených tras vedoucích od horního můstku Propasti Macocha a krásnou lesní cestou a úžasnou přírodou přijít až pod lanovku, která začíná u horního můstku propasti Macocha.

Trasa je vhodná pro děti od 3 let, jestliže budete mít s sebou kočárek, je lepší využít služeb lanovky. Poté  se můžete svézt místním vyhlídkovým vláčkem, který vás přesune zhruba za 15 min do Skalního města, kde se můžete občerstvit a děti využít menší dětské hřiště.

Kateřinská jeskyně v moravském krasu je od ubytování vzdálená asi40 min. Kateřinskou jeskyni nedaleko Blanska tvoří stará část s Hlavním dómem – největší zpřístupněnou jeskynní v ČR a nová část s unikátním krápníkovým uskupením– Bambusovým lesíkem a s útvarem „Čarodějnice“.


Jeskyně Balcarka jepro návštěvníky zvlášť přitažlivá pestrostí krápníkové výzdoby na poměrně malé rozloze. Jde o jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu. Od ubytování se nachází přibližně 30 min jízdy autem.


Plynulou jízdou autem se z Penzionu malá farma přesunete za 30 min k Jeskyním Sloupsko – šošůvským. Jde o největší zpřístupněné jeskyně v České republice. Kromě chodeb a dómů s krápníkovou výzdobou si mohou návštěvníci prohlédnouti hluboké propasti. Součástí dvou návštěvních okruhů je i světově významná archeologická lokalita Kůlna.


Jeskyně Výpustek je jeskyně s pohnutou historií. Bludiště chodeb a propastí od nepaměti patřilo k nejrozsáhlejším na Moravě. Později byla jeskyně pro veřejnost uzavřena a využívána jako podzemní továrna a také jako vojenské stanoviště.